Konference "Ienāc matemātikas stundā", 13.-14.oktobris 2023.gada
Konference "Ienāc matemātikas stundā", notika Laurenču sākumskolā 13. un 14.oktobrī.
Konferencē piedalījās 150 matemātikas skolotāji no visiem Latvijas novadiem.
Konferences dalībniekus sveica Laurenču sākumskolas skolēnu vokālais ansamblis skolotājas Kristiānas Egļītes vadībā, skolēni noskaitīja arī Laurenču sākumskolas skolēnu spēka vārdus, aicinot tos skandēt visiem kopā, kas lieliski izdevās.
Konferenci atklāja LMSA priekšsēdētāja Aleksandra Ivanova, dalībniekus uzrunāja Laurenču sākumskolas direktora p.i.Vanesa Zaļā un Siguldas novada domes priekšsēdētāja Līga Sausiņa, kas prezentāja Siguldas novadu.
Pirmā diena noritēja Siguldas kultūras centra Devons konferenču zālē, kur skolotāji diskutēja par to - kā skolēns domā, lektores aicināja skolotājus iekāpt skolēna kurpēs un domāt par to, kā domā skolēns par to, ko viņš un kā domā.
Lektores - Laine Blūma, LU Starpnozaru izglītības inovāciju centra eksperte un projektu vadītāja kopā ar Latvijas Universitātes Starpnozaru izglītības inovāciju centra vadošo pētnieci un Prātnieku Laboratorijas programmas vadītāju Ilzi Franci piedāvāja tēmu “Kā pamatskolā pakāpeniski attīstām prasmi apkopot un analizēt datus.” Lektores bija sagatavojušas uzdevumus, kas ieinteresēja un rosināja skolotājus diskutēt un apmainīties ar viedokļiem, akcentējot cik dažāds ir domas ceļš.
Pēc nodarbības skolotāji grupās izstaigāja Devonu ar jauko Devona darbinieci Zandu, bet garākā pastaigā devās uz Siguldas Jauno pili, kur visus ar pils vēstures lappusēm iepazīstināja brīnišķīgā pils gide Aiga.
Iedvesmoti visi dalībnieki atgriezās Devonā un noklausījš pēcpusdienas nodarbību, kas lieliski sasaucās ar iepriekšējo - Matemātiskas stunda skolēnu zināšanām un personības attīstībai, lektore Dr.psych. LU profesore, vadošā pētniece Psiholoģijas nodaļā Baiba Martinsone, kas bija izvēlējusies piemērus no savas dzīves pieredzes un prakses, gan no skolēna puses, gan vecāku, gan skolotāju puses. lektore piedāvāja dažādas metodes, paņēmienus, pašattīstības un pašpilnveides piemērus. Aktualizēja skolēna un skolotāja saskarsmes pozitīvu attieksmes veidošanu. Izzināja psiholoģiskos procesus, kas notiek skolēna prātā, uztverot un analizējot iegūto informāciju.
Vakarā visi dalībnieki devās uz saviesīgo pasākumu Laurenču sākumskolā, kur sirsnīgās sarunās skolotāji varēja pārrunāt dažādas skolas problēmas profesionāļā vidē. Konferences dalībniekus priecēja talantīgās Laurenču sākumskolas skolotājas Annija Diedrika, kas runāja savus dzejoļus, savkārt Ligita Pataša un Kristiāna Eglīte aizkustināja dvēseles stīgas ar dziesmām.
14.oktobrī konferences dalībnieki varēja darbotis Laurenču sākumskolā deviņās dažādās darbnīcās, katram dalībniekam bija iespēja izvēlēties 4 sev vairāk interesējošās tēmas, ko piedāvāja kolēģi no dažādām Latvijas skolām. Visplašāk bija pārstāvētas Siguldas novada skolas.
Darbnīcās piedāvāja izglītības inovāciju un labas prakses pārnesi, īstenot skolās kā daudzveidīgāku matemātikas mācīšanu saskaņā ar jaunajām Izglītības attīstības pamatnostādnēm. Programmas ietvaros pedagogi apguva matemātikas mācīšanu dažādos aspektos, kā mācību darbā izmantot dažādās mācību un komunikācijas metodes. Praktiski tika apskatīti un demonstrēti mācību uzdevumi noteiktu rezultātu sasniegšanai, kas pedagogiem var būt palīgs izglītojamo labbūtībai matemātikas stundās. Piedāvāja pieredzi spēlu izmantošanā varbūtības un statistikas tematu apgūšanā vidusskolā, kā arī iepazīties ar mācību procesa praktiskiem aspektiem - dinamikas kartes veidošanu un caurviju prasmju attīstīšanu matemātika mācību satura apguvē pamatskolā, varēja piedalīties diskusijās, metožu pilnveidē atbilstoši mūsdienu prasībām un skolēnu interesēm, SEM jeb labizjūta matemātikā, iedziļināties mācību metodēs vērtību apzināšanā mācību stundās, skolēnu motivēšana darīt, veidot praktiskās nodarbības, lai pārliecinātos par metožu/paņēmienu pielietojuma nepieciešamību un ilgtspējību, arī dažādu uzdevumu integrācija mācību procesā, uz mācību saturu balstītas dinamiskās pauzes Plānotie rezultāti. Konferences dalībnieki pilnveidoja savu profesionālo kompetenci matemātikas mācīšanas jautājumos, iepazīsies ar kolēģu metodēm un mācību procesa organizācijas formām mūsdienu skolā, praktiskiem aspektiem un to pielietojumu stundās.
- Spēļu izmantošana varbūtības un statistikas tematu apgūšanā vidusskolā pieredzē dalījās Kaspars Lācis SVĢ
- SEM - sociāli emocionālā mācīšana jeb labizjūta matemātikas stundās, dalījās Laura Pope Dāvja Ozoliņa Apes pamatskola
- Dinamiskās kartes veidošana un caurviju prasmju attīstīšana matemātikas mācību satura apguvē pamatskolā dalījās Santa Briede, Ilze Mārtinsone Siguldas 1.pamatskola
- Praktiski uzdevumi aktivitāšu veicināšanai matemātikas stundās pamatskolā. Uz mācību saturu balstīta dinamiskā pauze dalījās Evita Kulpe, Lilita Lūse Siguldas 1.pamatskola
- Skolēnu motivēšana darbam. Dinamiskās pauzes mācību stundās - pārslēgšanās no viena veida uz citu dalījās Agita Kalniņa, Anta Paula Laurenču sākumskola
- Pētījumu veidošana statistikā un matemātiskās modelēšanas uzdevumi dalījās Daiga Jēkabsone, Agita Ozoliņa SVĢ
- Vizualizācijas loma tematu kopsavilkumos matemātikā – palīgs skolēnam strukturēt tekstu un saskatīt sakarības starp jēdzieniem dalījās Kitija Kristiāna Berga SVĢ
- Desmos programmas izmantošana kā atgriezeniskās saites rīks pamatskolā dalījās Inga Aurmane Mārupes Valsts ģimnāzija.
- Dažādi vingrinājumi skaitļošanas prasmju attīstīšanai. Vingrinājumi un atgādnes reizināšanas tabulas apgūšanai. Interneta resursi ikdienā dalījās Ilze Opmane Valda Zālīša sākumskola.
Skolotāji ļoti pozitīvi un atzinīgi novērtēja konferenci, mājup devās iedvesmoti jaunām idejām savam darbam.
Paldies konferences atbalstītājiem - Siguldas kultūras centram Devons, Siguldas novada domei, Siguldas Jaunajai pilij, Laurenču sākumskolas vecāku atbalsta biedrībai, Laurenču sākumskolai.
Informāciju sagatavoja konferences organizatore
Laurenču sākumskolas matemātikas skolotāja Agita Kalniņa